مقالات

نحوه دسته بندی شیرآلات صنعتی چگونه است؟

شیر فلکه کشویی | شیرآلات وگ امید گلستان

شیرآلات چدنی در کنار شیرهای برنجی از پر کاربرد ترین انواع شیرآلات در صنعت تاسیسات ساختمان هستند. شیر وسیله ای است که برای تنظیم و کنترل کردن جریان مایعات یا گاز ها در لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. شیرآلات در انواع و جنس های مختلف ساخته می شوند.شیر چدنی یکی از شیرآلات مهم در صنعت است.

شیرآلات چدنی چیست و نحوه دسته بندی شیرآلات صنعتی چگونه است؟

شیرآلات چدنی از مهم‌ترین شیرهای مورد استفاده در صنعت تاسیسات ساختمان هستند. به طور کلی شیرآلات صنعتی را می توان با توجه به جنس، شیوه اتصال به لوله و کاربردشان دسته بندی کرد. نکته ای که در صنعت بسیار مهم است، انتخاب شیر مناسب با توجه به کاربرد آن است؛ به همین دلیل نیاز است تا آشنایی بیشتری با شیر چدنی که در تاسیسات ساختمان و موتور‌خانه دائما استفاده می شود، پیدا کنیم.

یک روش برای دسته بندی شیرهای صنعتی با توجه به جنس بدنه آن ها هست که بر این اساس می توان انواع پرکاربرد شیر را در ادامه مشاهده کرد:

 • شیر برنجی (Brass Valve)
 • شیر چدنی (Cast Iron Valve)
 • شیر فولادی (Steel Valve)

انوع شیرآلات چدنی

 شیر های چدنی علاوه بر صنعت تاسیسات آب رسانی و فاضلاب و سیستم های انتقال آب، در صنایع پالایشگاهی، نفت و گاز نیز استفاده می شوند. از شیرآلات چدنی برای کنترل و یا قطع و وصل جریان استفاده می شود. برخی از انواع پر کاربرد شیرهای چدنی در زیر آمده است:

 • شیر دروازه ای یا کشویی (Gate Valve)
 • شیر پروانه ای (Butterfly Valve)
 • شیر یک طرفه (Check Valve)
 • شیر فشار شکن (Pressure Relief Valve)

از شیر‌های چدنی دروازه ای و پروانه ای در محل هایی که نیاز به قطع و وصل جریان در خطوط انتقال سیال داشته باشیم استفاده می کنیم؛ اصلی ترین کاربرد آن ها در باز و بسته نمودن مسیرهای لوله کشی است. شیر چدنی یک طرفه برای جلوگیری از برگشت سیال در خطوط لوله استفاده می شود و تنها اجازه عبور سیال در یک جهت را می دهد.  به منظور محافظت و کنترل بیشینه فشار در خطوط لوله کشی و همچنین تجهیزات و وسایل موجود در مسیر لوله کشی، مانند مخازن، بویلر‌ها و …، از شیر فشار شکن استفاده می شود تا بتوان در فشار های کارکردی بالا از ایمنی تجهیزات اطمینان داشته باشیم.

مزایای شیرآلات چدنی

انواع مختلف شیر ها با توجه به کاربردشان دارای مزایا و معایبی هستند. برای تهیه شیرآلات برای هر کاربردی آگاهی نسبت به ویژگی های انواع شیرآلات لازم است. در مورد شیرهای چدنی می توان مزایا و ویژگی های متعددی را بر شمرد که استفاده از آن ها را مناسب می کند. از این بین به تعدادی از مزیت ها در زیر اشاره شده است:

 • شیر چدنی ، به علت دارا بودن ساختاری از آلیاژ های چدن که دارای ۹۵% آهن،کربن و سیلیسیم است، در برابر پوسیدگی و خوردگی، مقاوم است.
 • این شیرها در برابر ضربه، اکسیده شدن و شرایط سخت مکانیکی نیز مقاوم هستند که این امر باعث کاربرد بالای آن ها در تاسیسات انتقال آب و بخار آن شده است.
 • شیر های چدنی از لحاظ قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشند.
 • از آن جایی که اتصالات شیرآلات چدنی توسط فلنج انجام می شود، نصب و بهره برداری از آن‌ ها ساده است.

تولید کنندگان شیر چدنی

شیرآلات چدنی در ایران توسط شرکت های مختلف و متعددی تولید می شوند. از این بین می توان به شرکت وگ امید گلستان به عنوان معتبر ترین برند های تولید کننده شیر چدنی و همچنین دیگر شیرآلات صنعتی، اشاره کرد.

شیرهای چدنی  معمولا در ابعاد بزرگتر از یک اینچ ساخته و توزیع می شوند. پرکاربرد ترین  ابعاد برای ساخت شیرآلات چدنی که بسیار پر کاربرد هستند، از ۱.۵ اینچ تا ۱۶ اینچ است.

نوشته های مرتبط

1 نظر در “نحوه دسته بندی شیرآلات صنعتی چگونه است؟

 1. سبزچی گفت:

  مطالب خیلی مفید
  متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *