مقالات

موتور خانه ساختمان

از صفر تا صد موتورخانه ساختمان!

موتورخانه ساختمان در هر نقطه ای که اقدام به ساخت خانه کنیدیکی از مهم ترین بخش هایی است که ساخت آن باید با نهایت توجه انجام شود. شاید شما هم در زمینه موتورخانه ساختمان اطلاعی ندارید و حتی ممکن است که برای خرید موتورخانه مخصوص به خانه خود دچار مشکل شده باشید. در این حال باید بگوییم که موتورخانه ساختمان جز اصلی ترین بخش های ساختمان به شمار می آید و به همین دلیل است که ما در این بخش می خواهیم از صفر تا صد موتورخانه ساختمان را برای شما شرح دهیم!

موتورخانه چیست؟

اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است که موتورخانه چیست؟ اما در پاسخ به این سوال، اینطور می گوییم که موتورخانه ساختمان در واقع به فضایی گفته می شود که به شکل یک اتاق یا فضایی از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا در این اتاق اجزای موتورخانه مانند تاسیسات مکانیکی و الکتریکی قرار می گیرند. دقت داشته باشید که ابعاد این اتاق در واقع بسته به اندازه ساختمان شما خواهد بود. در ساختمان های کوچک، معمولا یک اتاق برای این امر کافی خواهد بود اما در ساختمان هایی که بزرگتر هستند، اغلب چندین اتاق به این کار اختصاص داده می شود.

موتورخانه ساختمان اداری و مسکونی

موتورخانه ساختمان اداری و مسکونی

مهم ترین اجزای موتورخانه ساختمان چیست؟

موتورخانه ساختمان اما مانند بخش های دیگر دارای اجزای متفاوت و بسیار زیادی است. این اجزا عبارتند از:

  1. تجهیزاتی که برای ایجاد آب گرم و سرد کار می کنند که از جمله آن ها میتوان به بویلر ها و یا دیگ آب گرم اشاره کرد. همچنین چیلر ها که به آن ها دستگاه های سرد کننده آب هم گفته می شود بخش دیگری از موتورخانه ها هستند.
  2. آبگرم بهداشتی و تجهیزات مربوط به آن ها. میتوان گفت که همچنین مخازن مختلفی هم برای تهیه آب گرم بهداشتی وجود دارد که شامل مخزن های دوجداره و یا مخزن های کویل دار است.
  3. تجهیزات جانبی. همانطور که میدانید، تجهیزات جانبی تقریبا در تمامی موارد وجود دارند و استفاده از آن ها محدود به موتورخانه ها نخواهد شد. این نوع تجهیزات معمولا شامل منبع انبساط، فیلترهای شنی و سختی گیرد و همچنین تجهیزات الکترونیکی مختلف است که از جمله آنها میتوان به سنسورها، سوپاپ های الکتریکی و همچنین پردازشگرهای مرکزی و همچنین تنظیم کننده های شعله در حال سوختن بویلر اشاره کرد. همچنین از جمله سایر تجهیزات میتوان به صنایعی شامل سوپاپ ها و لوله های فرعی اشاره کرد.
  4. تاسیساتی که منتقل کننده آب سرد و گرم در ساختمان هستند.

پمپ های مختلفی در زمینه تاسیسات منتقل کننده آب سرد و گرم وجود دارد از جمله آنها می توان به پمپ های سیرکولاسیون آب گرم و سرد اشاره کرد. همچنین لوله ها و دیگر کلکتور ها هم جز توزیع کننده های اصلی به شمار می آیند.

  1. دستگاه هایی که مربوط به توزیع هوای سرد و گرم هستند.

دقت داشته باشید که استفاده از این نوع تجهیزات در واقع مانند استفاده از فن کویل ها، شوفاژ ها و … برای توزیع هوای سرد و گرم ساختمان ایجاد خواهند شد که آب سرد را نیز جهت خنک کاری در محیط های کارخانه ای جابجا می کنند.

نکات مهم در مورد موتورخانه ساختمان

معمولا اینطور گفته می شود که تجهیزات و همچنین اجزای موتورخانه های بزرگ را توسط مهندسی مختلف در این زمینه نگهداری خواهند کرد چرا که تعمیر و همچنین تضمین سلامت آن ها از جمله نکات مهمی است که باید به آن دقت کنید. امروزه اما اجزای اصلی این نوع موتورخانه ها توسط سیستم های کنترلی مورد بررسی قرار خواهند گرفت که در واقع روش مدرن است و به عنوان سیستم های کنترل ساختمان مانند تجهیزات ایمنی، کنترل روشنایی و … مورد استفاده قرار می گیرند. تجهیزاتی که صرفا الکتریکی و الکترونیکی هستند نیز معمولا در موتورخانه ها نصب نخواهند شد و برای آن ها امکاناتی دیگر در نظر گرفته می شود. مهم ترین مسئله ای که باید در زمینه استفاده از موتورخانه ساختمان به آن دقت کنید این است که طراحی های مربوط به موتورخانه ها باید به گونه ای باشد که حداکثر راندمان را داشته باشد و در عین حال با کاهش تجهیزات و پیچیدگی های آن بتوان نرم افزارهای مختلف را نیز در این زمینه مورد استفاده قرار داد.

به طور کل اینگونه گفته می شود که در موتورخانه ساختمان، آبگرم بهداشتی که قابل آشامیدن باشد نیز باید فراهم باشد که این کار توسط مبدل های حرارتی دوجداره انجام خواهد شد.

موتورخانه ساختمان چطور کار می کند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که موتورخانه ساختمان معمولا از دستگاه های چیلر تراکمی برای آب خنک و یا جذبی استفاده می کنند که در آن مستقر هستند. در نهایت درجه حرارت آب ورودی به دستگاه هم کاهش پیدا خواهد کرد و دستگاه های بویلر در اینجا وجود دارند تا به شما کمک کنند که درجه حرارت آب ورودی را افزایش دهید. موتورخانه ساختمان به این صورت کار می کند که پمپ های آب، آب سرد و گرم را با لوله کشی های مرکزی جابجا خواهند کرد و سپس پس از گذراندن از شیرهای تنظیم کننده میتوانید به قسمت های مختلف ساختمان سرما و یا گرما برسانید.

نحوه کار موتورخانه ساختمان

موتورخانه ساختمان مسکونی و اداری

زمانی که صحبت از موتورخانه به میان می آید باید بدانید که آیا این موتورخانه برای ساختمان مسکونی است و یا ساختمان اداری. بدون شک اینطور گفته می شود که یکی از نیازهای ضروری بشر در طول تاریخ محیطی امن و راحت برای زندگی بوده است. این نیاز در هزاره سوم حتی بیش از پیش هم حس می شود. اما آیا موتورخانه بهتر است یا پکیج؟

اصولا اینطور گفته می شود که هر محیطی که داراییک سیستم های گرمایشی است ممکن است که مزایا و نقص هایی را در این زمینه داشته باشد. همچنین شرایط خاصی هم در این بخش وجود دارد که به شما این اجازه را می دهد نکات مثبت و منفی را بررسی کنید. این موضوع در برابر پکیجها و دیگر سیستم های گرمایش هم وجود دارد.

موتورخانه سنتی مرکزی چه تفاوتی با گاز پکیج دارد؟

به طور کل میتوان گفت که سیستم هایی که دارای مخزن های مختلف هستند، حتی در زمان قطعی برق هم از داشتن یک حجم معینی از آب گرم برخوردارند. میتوان گفت که این مزیت برای ساکنینیک ساختمان، چه مسکونی و چه اداری اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. لذا میتوان گفت که در زمان انتخاب پکیج و یا موتورخانه ساختمان، فرد باید به این دقت کند که چه مدلی را انتخاب می کند و کدام یک از کارایی های پکیجیاموتورخانه ساختمان برای او مهم تر است.

نحوه کار پکیج دیواری

میتوان اینطور گفت که پکیج دیواری در واقع با استفاده از سوختن یک گاز مایع در درون دستگاه گرم خواهد شد و سپس توسط یک پمپ سیرکولاتور در داخل پکیج به حرکت در می آید. اگر شما هم از رادیاتور شوفاژ در ساختمان خود استفاده می کنید باید بدانید که بخشی از آب گرمی که توسط لوله کشی به داخل شوفاژ راه پیدا میکند در واقع باعث گرم شدن محیط خواهد شد و سپس از طریق لوله های آب گرم که در کل ساختمان وجود دارند کل ساختمان گرمتر خواهد شد.

موتورخانه ساختمان مسکونی چه طور کار می کند؟

نحوه کار موتورخانه ساختمان اما شباهت بسیار زیادی به پکیج دارد. تنها تفاوتی که میتوان گفت این است که در این نوع از موتورخانه ها از دیگ های بخار بسیار بزرگی استفاده می شود و در واقع برای حرارت دادن به این نوع دیگ ها هم باید از مشعل های متناسب با سایز آن ها استفاده کرد. در نتیجه میتوان گفت که منطقی است که موتورخانه ساختمان نسبت به پکیج هزینه های بیشتری داشته باشد.

موتورخانه ساختمان مسکونی

موتورخانه ساختمان مسکونی

اینطور گفته می شود که برای سوخت در موتورخانه ها از گاز و یا گازوئیل استفاده می شود که پس از داغ شدن آب تا حد زیادی تنظیم خواهد شد. دودی که از اختراق برای گرم کردن دیگ ها استفاده می شود نیز توسط پمپ هایی به داخل لوله ها هدایت می شوند. این آب گرم در واقع به مکان های مصرفی این اجازه را خواهد داد که بتوانید از طریق لوله هایی که تعبیه شده اند، آب را از موتورخانه به سایر بخش ها انتقال دهید.

این آب گرم علاوه بر اینکه در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار میگیرد برای شست و شو در ساختمان های اداری نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به طور کل میتوان اینطور نتیجه گیری کرد که میزان انرژی مصرفی در موتورخانه ساختمان مسکونی و اداری به حدی زیاد است که نمیتوان آنها را با پکیج ها مقایسه کرد. دقت داشته باشید که اما گرمایی که در موتورخانه ساختمان تولید می شود بسیار بیشتر از گرمایی است که توسط پکیج ها تولید می شود و به همین دلیل هم گفته می شود همواره با توجه به مزایای که پکیج نسبت به موتورخانه دارد اما باز هم موتورخانه از طرفداران بیشتری برخوردار است. در نهایت می توان اینطور گفت که هر یک از اینها مزایای خاص خود را دارند و نمی توان گفت که پکیج به تنهایی و یا موتورخانه به تنهایی سراسر ایراد است. شما بهتر است که پیش از انتخاب، مورد استفاده خود را بررسی کنید و سپس با بررسی مزایا و معایب هر یک، موتورخانه یا پکیج را انتخاب کنید، البته باید بدانید که همواره هم استفاده از موتورخانه در ساختمان های اداری و مسکونی بیشتر است.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *