مقالات

شیر ویفری

شیر ویفری پروانه ای

شیر ویفری چیست؟

 

شیر ویفری یکی از ساده‌ترین شیرهایی است که کاربرد صنعتی بسیاری دارد که با نام‌هایی همچون شیر پروانه‌ای، شیر پروانه‌ای بدون فلنج، ویفر تایپ و شیر بدنه باریک نیز شناخته می‌شود. از این شیر به منظور قطع و وصل یا کنترل جریان سیال استفاده می‌گردد و به دلیل انواع مختلفی که دارد برای گستره زیادی از سیستم‌ها کاربرد دارد. طراحی این شیرها به گونه‌ای است که پروانه در موقعیت کاملاً باز قرار می‌گیرد و بهترین شرایط را برای عبور جریان با کمترین افت فشار فراهم می‌کند. لاستیک آب‌بندی در داخل و دو طرف بدنۀ شیر قرار گرفته و قابل تعویض می‌باشد که آب­‌بندی مطمئنی را از هر دو سمت پروانه تأمین می‍کند. این شیرها احتیاج به واشر آب­‌بندی ندارند و استفاده از واشر آب­‌بندی عملکرد شیر را مختل می‌نماید ولی برای اطمینان بیشتر باید به دستورالعمل سازنده مراجعه نمود. ضخامت کم شیر که مطابق با استاندارد ISO 5752 سری ۲۰ می‌باشد شیرهایی با وزن کم و ابعاد کوچک به وجود آورده که مشکلات نصب، انبارداری و حمل‌ونقل را به حداقل می‌رساند. این شیرها از سایزهای ۲ اینچ یا ۵۰ میلی‌متر تا سایزهای ۶۰۰ و بالاتر تولید می‌گردند.

کاربرد شیر ویفری

استفاده از این شیر ویفری برای آب سرد، آب گرم، اسیدها و بازها و خطوط هوا و بسیاری دیگر از سیالات مناسب است. مواد اولیه این محصول پس از تست و تأیید شدن در پروسه تولید قرار گرفته و محصولات در مراحل کنترل اولیه، حین فرآیند و کنترل نهایی پس از تولید، مورد بازرسی و کنترل کیفیت دقیق قرار می‌گیرند. این مشخصه از این نوع شیر سبب شده است که به سرعت جایگزین شیرهای مشابه شده و در روند لوله‌کشی صنعتی رواج پیدا کنند. در ایستگاه نیروی حرارتی، ایستگاه نیروی هیدرولیکی، موتورخانه‌ها، صنایعی چون نفت، گاز، پتروشیمی و لوله‌کشی آب و فاضلاب از این نوع شیرآلات استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که استفاده از این شیرها به جای شیرهای کشویی در موتورخانه‌ها موجب کاهش اندازۀ موتورخانه و کاهش هزینه‌ها نیز می‌گردد.

مزایا

از مشخصات فنی و مزایای شیر ویفری می‌توان به متناسب بودن اندازه و سبکی وزن، افت فشار بسیار کم، قیمت ارزان، قابلیت نصب آسان و ساده، عدم لزوم به تکیه‌گاه اضافی و استفاده از آن برای بستن و باز کردن و کنترل کردن سیال اشاره نمود.

قیمت شیر ویفری در بازار به عوامل مختلفی همچون نرخ دلار، موجودی بازار، کیفیت، شرکت تولیدکننده و عوامل متعدد دیگر بستگی دارد. فروش این شیرآلات در بیشتر فروشگاه‌های بزرگ شیرآلات صورت می‌گردد.

در صورتی که اقلام مورد نیاز شما در این لیست موجود نمی‌باشد، می‌توانید با تلفن ۰۲۱۸۸۵۳۷۵۵۴ بخش فروش سایت شیرآلات وگ امید گلستان تماس بگیرید تا قیمت اقلام به شما اعلام شود.

وگ امید گلستان | اولین و بزرگ‌ترین کارخانۀ شیرآلات صنعتی در ایران

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *